26 listopada 2021

Ewangelicy dla Granicy – kurs nawigacji po stronie

Strona Ewangelicy dla Granicy jest miejscem spotkania tych, którym nie jest obojętny los drugiego człowieka. Człowieka – poszkodowanego bohatera biblijnej przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie, w tym przypadku osoby uchodźczej. 

Potrzebujemy tej wirtualnej przestrzeni, by odpowiedzieć na „tu i teraz” wydarzeń rozgrywających się w polsko-białoruskim pasie przygranicznym. 

Ten wpis ma na celu przybliżenie Państwu struktury strony, aby łatwiej się Państwu po niej poruszało.

AKTUALNOŚCI

Przestrzeń blogowa służy publikacji wpisów o różnorodnej tematyce, której wspólnym rdzeniem jest aktualna sytuacja na granicy polsko-białoruskiej oraz szeroko rozumiana problematyka migracyjna. Przyglądamy się jej z wielu perspektyw, ponieważ ma ona wpływ na nasze codzienne życie. 

O NAS

Jesteśmy z różnych rejonów Polski, diecezji i zakątków Kościoła. Pomimo różnic poglądów, zainteresowań i zaangażowania w życie Kościoła, tworzymy zespół, który łączy troska o los „człowieka w drodze”. W tym zakresie służymy swoimi darami na tyle, na ile to możliwe, i serdecznie do tego zachęcamy naszych czytelników.

POMAGAMY 

Organizujemy zbiórki rzeczowe, informujemy o zbiórkach, oraz polecamy inicjatywy, które warto wesprzeć finansowo. Zachęcamy parafie, grupy parafialne i lokalne, by na swoim terenie zbierały materiały ściśle według zgłaszanych potrzeb. Pomoc rzeczową, którą koordynujemy, przekazujemy organizacjom społecznym oraz instytucjom, z którymi jesteśmy w stałym kontakcie. Sami nie zbieramy pieniędzy.

Zainteresowanych dołączeniem do zbiórki, prosimy o kontakt – właściwe informacje umieścimy na stronie.

BAZA WIEDZY

Dzielimy się informacjami, które już są dostępne w sieci i służą lepszemu zrozumieniu tematyki migracyjnej w Europie i na świecie. Szukamy artykułów, publikacji książkowych oraz opracowań audiowizualnych z różnych dziedzin nauk społecznych i humanistycznych, które w sposób przystępny przybliżają problematykę migracyjną.

WYDARZENIA

Inicjujemy spotkania, oraz polecamy te, w których warto wziąć udział. W zależności od rozwoju sytuacji pandemicznej, są to wydarzenia stacjonarne lub online. Chętnie nawiązujemy współpracę z organizacjami, które na co dzień zajmują się wsparciem osób z doświadczeniem uchodźczym. Promujemy akcje podejmowane przez wiernych w ich lokalnych społecznościach.

MATERIAŁY

Tworzymy, gromadzimy i rekomendujemy materiały, które mogą być wykorzystane w pracy dydaktycznej, liturgicznej czy biblijno-teologicznej. Zależy nam, aby zarówno osoby duchowne, jak i świeckie, nauczycielki i nauczyciele, liderki i liderzy,  włączali tematykę migracyjną do swoich parafialnych wydarzeń i programów.

KONTAKT

Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz, lub wysłanie wiadomości na adres ewangelicydlagranicy@gmail.com

W związku z tym, że strona Ewangelicy dla Granicy jest oddolną inicjatywą niezależną, tworzoną przez wolontariuszy, prosimy o cierpliwość w oczekiwaniu na odpowiedź. 

Dziękujemy, że zajrzeliście na naszą stronę. Będzie nam miło, jeśli polecicie ją swoim bliskim.

Redakcja