“Polska jako kraj imigracji. Kto i w jakim celu przyjeżdża do Polski".
Przed II wojną światową Polska była państwem wielojęzycznym i wielokulturowym, dzisiaj jesteśmy jednym z najbardziej jednorodnych etnicznie i narodowościowo społeczeństw Europy. Jednak od lat 90-tych XX wieku cudzoziemcy coraz chętniej osiedlają się w naszym kraju. Kim są osoby, które decydują się zamieszkać w Polsce? Skąd i w jakim celu przyjeżdżają do naszego kraju? Jak wygląda ich sytuacja prawna?
Wyjaśnia Marta Górczyńska, prawniczka współpracująca z Helsińską Fundacją Praw Człowieka.
Więcej informacji“Czy żyjemy w czasach największych migracji w historii?”
Może się wydawać, że od 2015 r. Europa doświadcza migracji na wielką skalę. Ale w szerszej perspektywie historycznej i geograficznej widać, że ruchy migracyjne są nieodłącznym elementem funkcjonowania wszystkich społeczeństw. Garść podstawowych informacji nt. migracji Europejczyków i migracji do Europy od 2 połowy XX wieku.
Opowiada Marta Pietrusińska, socjolożka i pedagożka z Uniwersytetu Warszawskiego.
Więcej informacjiUchodźstwo – podstawowe pojęcia i definicje, alfabetycznie
Więcej informacji"Porozmawiajmy o uchodźczyniach i uchodźcach" – link do webinaru
Link do spotkania z Piotrem Bystrianinem, prezesem zarządu Fundacji Ocalenie, podczas którego odpowiada na podstawowe pytanie o to kim są uchodźczynie i uchodźcy. Przedstawia również sytuację na granicy polsko – białoruskiej.
Webinarium odbyło się w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.
Więcej informacjiRaport Grupy Granica
Raport kilkunastu organizacji zrzeszonych w nieformalne konsorcjum o nazwie GRUPA GRANICA, które od sierpnia zajmują się niesieniem pomocy humanitarnej na granicy polsko-białoruskiej.
Więcej informacji
“Uchodźczynie/uchodźcy. Przewodnik do pracy socjalnej i asystentury środowiskowej”.
Pomoc merytoryczna i wskazówki praktyczne dla osób, które zawodowo lub społecznie wspierają migrantów i osoby uchodźcze z Bliskiego Wschodu.
Więcej informacjiPoradnik dla osób goszczących uchodźców z Ukrainy
Poradnik został opracowany przez mgr Katarzynę Podleską, doświadczoną psycholog i psychotraumatolog z Fundacji HumanDoc. Zawiera praktyczne wskazówki dla osób, które zdecydowały się gościć w swoich domach ludzi uciekających przed wojną.
Publikujemy za portalem ukraina.grupagranica.pl
Więcej informacjiJak wspierać i (czy) rozmawiać z dziećmi o wojnie w Ukrainie?
Paulina Jarecka – psycholog dziecięca i psychoterapeutka poznawczo-behawioralna pisze o tym, jak my – dorośli możemy zatroszczyć się o potrzeby emocjonalne dzieci w obliczu docierających do nas informacji z Ukrainy, w której toczy się wojna.
Więcej informacji